Jiří Kaňkovský vychovává v Olomouci silničářské talenty
29.10.2015 16:38
Bratři Kaňkovští jsou pro řadu Olomoučanů synonymem pro cyklistiku, chcete-li pro kolo.
Nejmladší ze čtyř bratrů, Alois Kaňkovský (nar. 1983), stále ještě závodí, přičemž soupeři musí počítat s tím, že proti nim stojí mistr světa v disciplíně omnium, která je jakýmsi vícebojem v dráhové cyklistice. Není bez zajímavosti, že se Alois Kaňkovský vyhrál v roce 2007 první omnium zařazené do programu mistrovství světa po bezmála 40 letech. Od roku 2012 je omnium olympijskou disciplínou.
Omnium (latinsky „všechno) vyžaduje od závodníků vyrovnané výkony v různých disciplínách. Na olympiádě v Riu pojede: bodovací závod na třicet kilometrů, stíhací závod na čtyři kilometry, závod na 200 m s letmým startem, vylučovací závod, hladký závod (scratch) a závod na 1 km s pevným startem. Závod na 200 metrů a na kilometr s pevným startem jsou považované za sprinterské disciplíny, zbylé za vytrvalostní.
Starší bratři Jiří, Josef a Martin Kaňkovští už svá závodní kola pověsili, obrazně řečeno, na hřebík, cyklistice a kolům se však stále věnují.
Jiří Kaňkovský, majitel cykloprodejny na Chválkovické 44, svou energii a zkušenosti předává mladým cyklistům. Ti, kteří pod jeho vedením jezdí v dresech stáje Mapei Merida Kaňkovský, za sebou mají historicky nejúspěšnější sezónu. Na domácím silničním a dráhovém šampionátu získali obdivuhodných 31 medailí.
Ovládli Český pohár, kde vyhráli 22 závodů, třiadvacetkrát byli druzí a pětkrát třetí.
Archiv Mapei Merida Kaňkovský.
Letos poprvé poměřili síly i se světovou elitou. Z jednoho závodu Světového poháru si Michal Brázda odvezl sedmé místo a Jakub Otruba byl dvanáctý v Závodu Míru mládeže. Oba jezdci se účastnili také mistrovství Evropy v estonském Tartuu a mistrovství světa v americkém Richmondu. Jakub Otruba, který pojede v kategorii juniorů i příští rok, byl jako prvoročák na ME v časovce 16. a v Richmondu 29. Pokud by se závody hodnotily pouze podle ročníku narození 1998, pak by Otruba skončil v Tartuu pátý a v Richmondu osmý. V individuálních závodech se, zejména kvůli technickým potížím a pádům, dvojici Brázda-Otruba až tak nevedlo, na ME byl Otruba 66. Otruba a Brázda 114., na MS pak Michal vzdal a Jakub dojel 47.
"Světový pohár a ME i MS byl pro nás velkou zkouškou, je tam obrovská konkurence, nám se bohužel i na MS nevyhnuly pády. Ale kluci mě nezklamali. Brázda byl v jedné etapě v Německu 7., Otruba byl na Závodu míru v Terezíně 12., což je výborný výsledek pro prvoročáka, který příští rok letošní zkušenosti určitě zúročí," hodnotil závody v zahraničí Jiří Kaňkovský.
Stáj Mapei Merida Kaňkovský v příští sezóně čekají změny: tým posílí Dominik Koudela přicházející z pražského Kova, v roce 2016 by se měl výrazněji prosadit výborný tým starších žáků.
Do nejlepší české stáje Whirpool-Author naopak přestupují jezdci Brázda, Šorm a Kleveta. "Je pro mne velkým potěšením, že kluci od nás jdou do nejlepšího českého týmu. Trenér Fiala mladé jezdce umí zařadit mezi dospělé, nenaloží jim hned těžké závody, postupně je do dospělého pelotonu uvede," komentuje změny v týmu Jiří Kaňkovský.
Zřejmě největším talentem stáje Mapei Merida Kaňkovský je Jakub Otruba. Získal zlato a stříbro na Mistrovství České republiky, se silniční cyklistikou přitom začal teprve v loňském roce, dříve se věnoval golfu, tenisu a závodům horských kol. Právě na nich si Jakuba všiml Jiří Kaňkovský a stáhl jej „z lesa na silnici“. V příští sezóně, kdy bude Jakub ještě závodit mezi juniory, by svá letošní umístění rád vylepšil a připravil si tak dobrou pozici pro přechod do kategorie dospělých (U23) v roce 2016.
Archiv Mapei Merida Kaňkovský.